Hotel „Kingston”

„Ogródek hotelu „Kingston”, gdzie przy ładnej pogodzie podaje się śniadanie, jest czworokątny. Jeden róg ma nasłoneczniony. W drugim jest trochę ziemi uprawnej i kwiatów, trzeci jest wystawiony na wiatry, w czwartym znajduje się kamienna studnia, a przy niej słup.” (M. Pavić, Słownik Chazarski)

010220143411

No więc gdyby ktoś myślał, że hotel Kingston, w którym ostatecznie (w dosłownym, przynajmniej dla niektórych uczestników, sensie) spotykają się wszyscy dwudziestowieczni „autorzy” słownika chazarskiego oraz ci z rasy starszej, którzy im depczą po piętach, a nawet sama Ateh; hotel znajdujący się, jak się domyślamy w miesjcu baszty, w której z kolei mieszkał Avram Branković i w której ostatecznie spotkali się prawie wszyscy siedemnastowieczni „autorzy”… No więc gdyby ktoś myślał, że ów hotel jest literacką fikcją, to się grubo myli.

Korzystając z niespodziewanej wizyty w Istambule i umiejętności detektywistycznych kolegi A., przeprowadziliśmy małe śledztwo. Kilka minut spacerkiem od Hagia Sophia, nad samym morzem, na przeciwko niewielkiego meczetu Mehmeta Paszy znajduje się hotel „Stone”. Od ulicy to budynek mający nie więcej niż trzydzieści lat, w głębi jednak kryje się ogródek i główna część hotelu – w budynku pamiętającym jeszcze czasy bizantyjskie. Są schodki na górę, do pokoi. Jest studnia – stara jak to miejsce, zupełnie niedawno zaopatrzona przez właścicieli w daszek. Każdy róg ogródka wyznacza jeden z kierunków świata…

010220143420

Złotego kluczyka, jajka, ani rachunku nie było. Była miła pani kelnerka w gustownym beżowym sweterku i roztargniony starszy pan. Był internet, który znikł nagle i bezpowrotnie, właśnie kiedy dzwoniłam skajpem do Polski pokazać reszcie Stronnictwa to miejsce.

010220143418

Drogo nie jest, można się przenocować, jakby co.
Adres:
Stone Hotel
Şehit Mehmet Paşa Yokuşu no 34
Sultanahmet, Fatih, 34400, Istanbul

Ku-ku!

 

 

Reklamy

Informacje o Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń

Zawsze w drodze... Always on the way... Siempre en camino... Sempre in cammino...
Ten wpis został opublikowany w kategorii geografia słownika, marginalia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s