Najpiękniejsze podpisy szablą…

„Awerkias Skila – z pochodzenia Kopt, nauczyciel fechtunku, jeden z najbardziej znanych mistrzów szabli w Stambule pod koniec XVII wieku. (…) Od dziesiątków lat w Azji Mniejszej, na polach bitew i przedmieściach, z wielką uwagą zbierał Awerkias Skila najskuteczniejsze ciosy szablą, uczył się ich, sprawdzał je na żywym ciele i w końcu opisywał w osobnym rękopiśmiennym podręczniku, pełnym wykresów i schematów cięć, wzbogacających tę starą sztukę.” (M. Pavić, Słownik Chazarski)

Księgę swoją zatytułowaną „Najpiękniejsze podpisy szablą” wydał w 1702 roku w Wenecji. Być może warto jeszcze dodać, że ów Kopt miał jedno oko mięsne, a drugie postne i że żył życiem nie do końca swoim, za pomocą szabli próbując się z niego wydostać na wolność…

I jeszcze, że w XVII-wiecznej części historii Słownika Chazarskiego ma swoje miejsce, takie właśnie jak on sam – niby nic. Niby z boku zawsze, ot, nauczyciel fechtunku na służbie u Avrama Brankovicia, zajęty swoimi sprawami i niezaangażowany w kwestie chazarskie gnębiące jego pana. A jednak… O ostatnich tygodniach życia Avrama Brankovicia dowiadujemy się z jego notatki, zapisanej na papierze końcem szabli maczanym w gorącej, abisyńskiej kawie… A o śmierci innego z poszukiwaczy Słownika w owych czasach, Jusufa al-Masudiego, napisane jest tak:

„Tak szybko o czymś myślał, że nie zauważył mężczyzny, który szablą przeciął go w talii za jednym zamachem, aż spadł z niego nierozpięty pas. Po tym cięciu otworzyła się wężowata rana, jak usta, które wypowiedziały niezrozumiałe słowo (…) Ci którzy widzieli owo straszliwe cięcie, zapamiętali je podobno na zawsze i później rozpoznawali w książce niejakiego Awerkiasa Skili Najpiękniejsze podpisy szablą.” (M. Pavić, Słownik Chazarski)

To jest być może prototyp jednej z ilustracji do owej książki…

wound man

ilustracja z: http://www.retronaut.co/2012/09/wound-men-c-1400s/

Reklamy

Informacje o Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń

Zawsze w drodze... Always on the way... Siempre en camino... Sempre in cammino...
Ten wpis został opublikowany w kategorii inspiracje, obrazy, skila i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s